فناوری اطلاعات

فناوری اطلاعات (Information Technology) که معمولا ازآن به صورت مخفف با نام IT نیز یاد می کنند، علم استفاده از ابزارها و روش هایی است که اطلاعات را دریافت، ذخیره، پردازش و مبادله می‌کنند و مورد استفاده قرار می‌دهند. عبارت فناوری اطلاعات ابتدا در سال 1981 توسط جیم دامسیک که مدیر رایانه ای برای صنایع خودروسازی در ایالت میشیگان بود، بیان شد. فناوری اطلاعات در واقع کار کردن با اطلاعات از طریق رایانه ها و سایر فناوری ها است، واژه فناوری یعنی هر گونه وسیله یا تکنیک و مطالعه چگونگی استفاده از ساختارهای بشری است که مهندسان فناوری اطلاعات را در رسیدن به مقاصد و اهدافی نظیر ارائه محصولات و خدمات یاری می کنند بنابراین منظور از فناوری تنها فناوری‌های رایانه و ارتباطات نمی باشد. اتحادیه فناوری اطلاعات آمریکا(ITAA)، واژه فناوری اطلاعات را مطالعه، طراحی، توسعه، پیاده‌سازی، پشتیبانی یا مدیریت سیستم‌های اطلاعاتی مبتنی بر رایانه، خصوصا برنامه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزار تعریف کرده است. اگر بخواهیم مفهوم فناوری اطلاعات را در یک نگاه ساده و ساختار واژه ای تعریف کنیم،فناوری (Technology) به معنای کاربردی کردن علم، در واقع ترکیبی از دانش ها و مهارت،موادو ابزارهایی است که کمک می کند از داده های خام، اجناس با ارزش یا خدمات بسازیم. اطلاعات (Information) مطالبی است طی فرایندها و روش های خاصی از داده های خام پس از پردازش به دست می آیند. فناوری اطلاعات (Information Technology) علم و تکنولوژی است که برای ذخیره، بازیابی،انتقال و پردازش اطلاعات توسط مهندسین مورد استفاده قرار می گیرد.

رشته مهندسی فناوری اطلاعات

 در ایران رشته ای با عنوان مهندسی فناوری اطلاعات در دانشگاه ها تدریس می شود که به چگونگی سازماندهی و ساماندهی داده‌ها می‌پردازد. رشته مهندسی فناوری اطلاعات دارای گرایش های تجارت الکترونیکی، سیستم های چندرسانه ای، مدیریت سیستم های اطلاعاتی، امنیت اطلاعات، شبکه های کامپیوتری، طراحی و تولید نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعات (IT) می باشد. به پیشنهاد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رشته‌ای تحت عنوان مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) اخیراً در دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شود.

انواع فناوری اطلاعات

امروزه فناوری اطلاعات بسیار گسترده شده است و طیف وسیعی از جنبه های محاسباتی و فناوری را پوشش می دهد. متخصصان فناوری اطلاعات (IT) در زمینه هایی از جمله نصب برنامه ها، طراحی شبکه های رایانه ای بسیار پیچیده و پایگاه های اطلاع رسانی فعالیت می کنند. در این قسمت از سایت اسک می توانید مراکز و شرکت هایی که در زمینه فناوری اطلاعات نظیر : امنیت IT، طراحی و بهینه سازی سایت، خدمات شبکه، خدمات کامپیوتر، آموزش فناوری اطلاعات، برنامه نویسی و شرکت های ISP فعالیت می کنند را مشاهده نمایید و از خدمات آنها بهره مند شوید و هم چنین می توانید با فیلتر کردن براساس نام شهر و استان سریع تر به شرکت مورد نظر خود دستیابی پیدا کنید و سپس با انتخاب شرکت مورد نظر اطلاعات، ارزش ها، خدمات و میزان امتیاز آن را مشاهده و با سایر شرکت ها مقایسه کنید. با سایت اسک بدون صرف زمان برای پیدا کردن اطلاعات درست یک شرکت به راحتی سازمان های ارائه دهنده خدمات مورد نیاز را در شهر خود بیابید، بشناسید و با شماره تماس و آدرس موجود در سایت با آنها ارتباط برقرار کنید.

نمایش بیشتر