برای ثبت درخواست خرید اقساطی کلیک‌ کنید

منوی دسترسی

اجاق گاز مبله برای خرید بهتر است یا اجاق گاز صفحه ای

جاق گاز مبله یا ایستاده از قدیمی‎ترین نوع اجاق گاز است که بی‎شک آن را در خانه مادربزرگ‌ها دیده‌اید. اجاق گاز مبله خود در دو نوع بدون فر و فردار در ابعاد 50-60-90 سانتی متر تولید و به بازار فروش عرضه می‌شود. ضخامت صفحه‌ی اجاق گاز مبله 6 تا 7 سانتی متر است و تعداد شعله‌ها 4 تا 5 عدد می‌باشد. اگر نیاز به اجاقی دارید که علاوه بر آشپزی کیک، پیتزا، شیرینی و ... را نیز پخت و پز کنید مدل‌های فردار انتخاب مناسبی هستند. اجاق گاز مبله بدون فر دارای یک کابینت در بخش پایینی است که می‌توان از آن برای قرارگیری وسایل اضافه آشپزخانه چون انواع حبوبات و ادویه‌جات استفاده کرد.

در بازار و فروشگاه‌های اینترنتی مدل‌های متنوعی از اجاق گاز به فروش میرسد که هر کدام از لحاظ شکل ظاهری، امکانات و ... با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که بی تاثیر بر قیمت اجاق گاز نیستند. از سوالاتی که در هنگام خرید، بسیاری از افراد دارند این است که خرید اجاق گاز مبله بهتر است یا اجاق گاز صفحه ای؟ اجاق گاز ایستاده بخریم یا اجاق گاز صفحه ای؟


نمی‌توان یک جواب قطعی به این سوالات داد چرا که هر اجاق گاز مزایا و معایب مختلفی دارد برای مثال ممکن است یک اجاق گاز مبله برای یک خانواده مناسب و برای خانواده‎ای دیگر مناسب نباشد. در این مقاله از اسک ابتدا شما را با اجاق گاز مبله و صفحه ای آشنا می‌کنیم و پس از آن به مقایسه اجاق گاز ایستاده و رومیزی پرداخته‌ایم. در نهایت در انتهای مقاله با بررسی مزایا و معایب اجاق گاز مبله و صفحه‌ای خواهید دانست که کدام نوع اجاق گاز برای شما مناسب است. اگر می‌خواهید بهترین اجاق گاز مناسب خود را خریداری کنید تا انتهای این مقاله از اسک با ما همراه باشید.

اجاق گاز مبله برای خرید بهتر است یا اجاق گاز صفحه ای


آشنایی با اجاق گاز مبله و صفحه ای

در پاسخ به سوال اجاق گاز مبله خوبه یا توکار؟ ابتدا لازم دانستیم تا دانستنی‎های لازم در مورد این دو نوع اجاق گاز را بدهیم. در حالت کلی اجاق گازها در دو نوع کلی مبله (ایستاده) یا صفحه ای (رومیزی) طراحی و به بازار فروش عرضه می‌شوند.

اجاق گاز مبله چیست؟

اجاق گاز مبله یا ایستاده از قدیمی‎ترین نوع اجاق گاز است که بی‎شک آن را در خانه مادربزرگ‌ها دیده‌اید. اجاق گاز مبله خود در دو نوع بدون فر و فردار در ابعاد 50-60-90 سانتی متر تولید و به بازار فروش عرضه می‌شود. ضخامت صفحه‌ی اجاق گاز مبله 6 تا 7 سانتی متر است و تعداد شعله‌ها 4 تا 5 عدد می‌باشد. اگر نیاز به اجاقی دارید که علاوه بر آشپزی کیک، پیتزا، شیرینی و ... را نیز پخت و پز کنید مدل‌های فردار انتخاب مناسبی هستند. اجاق گاز مبله بدون فر دارای یک کابینت در بخش پایینی است که می‌توان از آن برای قرارگیری وسایل اضافه آشپزخانه چون انواع حبوبات و ادویه‌جات استفاده کرد.

اجاق گاز رومیزی چیست؟

در سال‌های اخیر اجاق گاز رومیزی در دسته‌ی‌ پرفروش‌ترین اجاق گازهای موجود در بازار قرار گرفته است که به مدل‌های توکار و صفحه ای نیز شهرت دارد. تعداد شعله‌های اجاق گاز صفحه ای 2 تا 6 عدد است که مدل‌های 5 و 6 شعله طرفداران بیشتری دارند. این اجاق گازها فاقد فر بوده و از لحاظ جنس صفحه استیل، شیشه، شیشه و استیل به صورت همزمان تولید می‌شوند. نوع طراحی اجاق گاز توکار متنوع بوده و برای آشپرخانه‌های کوچک گزینه‌ی مناسبی محسوب می‌شود.

مقایسه اجاق گاز رومیزی و ایستاده

در این بخش به مقایسه اجاق گاز صفحه ای و مبله از جهات مختلف پرداخته‌ایم که به شرح زیر است:

راندمان حرارتی: از لحاظ راندمان حرارتی اجاق گاز مبله عملکرد بهتری نسبت به اجاق گاز صفحه‎ای دارد. هنگامی که شما تمامی شعله‌ها را در اجاق گاز ایستاده روشن کنید با افت پخش گاز روبه‌رو نخواهید شد و نهایت حرارت را خواهید داشت اما در اجاق گازهای صفحه ای راندمان حرارتی در زمان روشن بودن تمام شعله‌ها پایین می‌آید.

نوع طراحی: اگر از لحاظ طرح دنبال یک اجاق گاز شیک و ظریف هستید و می‌پرسید که اجاق گاز مبله بخریم یا اجاق گاز توکار؟ باید بگوییم که از لحاظ طراحی اجاق گازهای صفحه‌ای بسیار متنوع هستند و ظرافت بالاتری دارند البته شرکت‌های تولید کننده اجاق گاز‌های ایستاده نیز در سال‌های اخیر دست به نوآوری زده‎اند اما از لحاظ طراحی هنوز به پای مدل‌های توکار موجود در بازار نرسیده‌اند.

داشتن فر: اجاق گاز صفحه ای فاقد فر است اما اجاق گازهای مبله فردار یک مجموعه کامل برای کسانی که به دنبال خرید اجاق گازی کامل هستند محسوب می‌شود و از این لحاظ مدل‎های مبله نسبت به اجاق گازهای صفحه ای برتری دارد. در مدل‌های صفحه ای در صورت نیاز به فر باید آن را به صورت مجزا خریداری کنید.

قابلیت جابجایی و حجم: در مقایسه اجاق گاز توکار با اجاق گاز ایستاده از نظر قابلیت جابجایی و حجم قطعا اجاق گازهای مبله حجم بالاتری داشته و فضای زیادی را در آشپزخانه به خود اختصاص می‌دهند. از نظر جابجایی اجاق گازهای مبله قابلیت جا‎به‌جایی دارند و محل قرارگیری آن را می‌توانید در آشپزخانه تغبیر دهید اما در مورد اجاق گاز‌های توکار با اینکه حجم کمتری را می‌گیرند اما پس از نصب روی کابینت امکان جابجایی آنها وجود ندارد.

استحکام و دوام: از لحاظ استحکام و دوام اجاق گاز مبله بهتر است یا توکار؟ باید بگوییم که از لحاظ شکل تولید و ساختاری اجاق گازهای صفحه ای نسبت به اجاق گازهای مبله استحکام کمتری دارند و مدل‌های اجاق گاز صفحه ای شیشه‎ای در صورت هر گونه ضربه ممکن است بشکنند.

مزایا و معایب اجاق گاز ایستادهمزایا و معایب اجاق گاز ایستاده

در پاسخ به سوال اجاق گاز مبله بخریم یا اجاق گاز صفحه ای؟ لازم دانستیم تا شما را با مزایا و معایب اجاق گاز مبله نیز آشنا کنیم که به شرح زیر است:

مزایای اجاق گاز مبله

1. مدل‌های اجاق گاز فردار مبله یک مجموعه کامل برای آشپزهای حرفه‌ای محسوب می‌شوند.

2. خرید مدل‌های پنج شعله به همراه جوجه گردان موجب شده است تا در پخت هر غذایی به هیچ مشکلی بر نخورید.

3. فندک و ترموکوپل مانع از نشت گاز اجاق گاز می‌شود یکی از مزایای مهم اجاق گاز‌های مبله است.

4. قدرت و توان اجاق گازهای مبله نسبت به مدل‌های رومیزی بالاتر است.

5. برای خانواده‌های پرجمعیت انتخاب مناسبی هستند.

6. برای مستاجرین اجاق گازهای مبله به دلیل امکان جابه جایی یک گزینه خوب محسوب می‌شوند.

معایب اجاق گاز مبله

1. به دلیل وزن سنگین حمل آن سخت‎ است.

2. فضای نسبتا زیادی را در آشپزخانه اشغال می‎کنند.

3. تنوع مدل‌های اجاق گاز مبله کمتر بوده و ظاهر ساده‌تری دارند.

4. قیمت اجاق گاز مبله معمولا بالا است.

مزایا و معایب اجاق گاز رومیزیمزایا و معایب اجاق گاز رومیزی

از مزایا و معایب اجاق گاز رومیزی می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

مزایای اجاق گاز رومیزی

1. فضای زیادی را در آشپزخانه اشغال نمی‌کند.

2. به دلیل طراحی ظاهری شیک با زندگی‌های امروزی همگون‎تر است.

3. کم حجم و سبک است.

4. تنوع مدل‌های اجاق گاز صفحه ای بالا است.

5. مناسب بودن قیمت اجاق گاز رومیزی از مزایای آن است.

معایب اجاق گاز رومیزی

1. مدل‌های شیشه ای اجاق گاز صفحه ای از لبه‌ها آسیب پذیر هستند.

2. به دلیل عدم جابه جایی اجاق گاز صفحه ای امکان انتقال به خانه جدید وجود ندارد.

3. عدم وجود فر یکی از معایب اجاق گاز صفحه ای است.

در نهایت می‌توان نتیجه گرفت که اجاق گازهای مبله کارایی بالاتری نسبت به مدل‌های صفحه ای داشته در عوض اجاق گاز صفحه‌ای ظرافت و طراحی بهتری دارد. از لحاظ کیفیت خرید اجاق گاز مبله بهتر از اجاق گاز صفحه ای است و از لحاظ دوام و ماندگاری مدل‌های مبله یک سر و گردن بالاتر هستند. قیمت اجاق گاز مبله نسبت به قیمت اجاق گاز رومیزی بالاتر است.

نظرات

 
 
Captcha