تی آر ایکس چیست + فواید و مضرات ورزش تی آر ایکس

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

شاید از بسیاری افراد شنیده باشید که برای تناسب اندام خود به سراغ ورزش تی آر ایکس می روند و از آن نتیجه ی خوبی هم کسب کرده اند، اما مزایای تی آر ایکس تنها به تناسب اندام ختم نمی شود و ممکن است برای برخی دیگر نیز مضراتی به همراه داشته باشد.

ما در این بخش از اسک شما را با ورزش تی آر ایکس و هر آنچه که لازم است در مورد آن بدانید آشنا می کنیم، تا بدانیم فواید و مضرات تی آر ایکس (TRX) چیست؟ بدون شک به این نتیجه خواهید رسید که آیا ورزش تی آر ایکس براساس نیازتان مناسب شما است یا خیر، پس با ما همراه باشید.


تی آر ایکس (TRX) چیست؟

تی آر ایکس یا (TRX Total Resistance eXercise) به عنوان یک ورزش مدرن در جهان شناخته می شود که در سال ۱۹۹۰ به دنیای ورزش معرفی شد و به سرعت توسعه پیدا کرد و در سال 2005 به محبوبیت بالایی رسید و امروزه در زیر شاخه های ورزش بدنسازی در سطوح مختلف انجام می شود.

رندی هتریک یک فرد نظامی بود که می خواست تمرینات نیروی دریایی را بر روی ناوگان نظامی انجام دهد ولی از آنجا که این تمرینات سخت و پر فعالیت بودند و یک ناوگان برای انجام آن محدودیت مکانی و تجهیزات ورزشی را داشت، به فکر ساخت ابزاری افتاد تا به وسیله آن بتواند این تمرینات را انجام دهد، این ابزار از دو دسته محکم و مقاوم که به یک بند چتربازی متصل بود تشکیل می شد.
امروزه همین بندها در این ورزش مورد استفاده قرار می گیرند در واقع در ورزش TRX ابزار کار ورزشکاران بندهایی است که به سقف یا دیوار بسته شده اند این بندها قابلیت تحمل وزنی تا حدود 200 کیلو گرم را دارند.
انجام تمرینات مختلف تی آر ایکس بر پایه تعادل و وزن بدن شما انجام می شود یعنی وزن بدن شما همان نقش وزنه و دمبل ها را در بدنسازی ایفا می کند.
در ورزش TRX نیاز به یک برنامه تمرینی دارید که مربی تی آر ایکس با دانش کافی براساس شرایط بدن و اهداف شما آن را برایتان برنامه ریزی می کند امروزه از این ورزش برای اهداف مختلفی چون انعطاف پذیری، تعادل، استقامت، تقویت، افزایش قدرت بدنی، سرعت و چابکی استفاده می شود.


تی آر ایکس (TRX) چیست؟


مضرات ورزش تی آر ایکس چیست ؟

تی آر ایکس علاوه بر مزایایی که دارد می تواند برای برخی از افراد مضراتی را به دنبال داشته یا مفید نباشد، ما در این بخش مهم ترین مضرات ورزش تی آر ایکس را بیان کرده ایم تا با شناخت کلی یک انتخاب درست داشته باشید.
ممکن است به عضلات میانی بدن آسیب وارد شود، اکثر تمرینات ورزشی تی آر ایکس با تمرکز بر روی کمر و شکم انجام می شود و شما حتما باید از توان بدنی مناسبی برخوردار و یا از قبل در رشته های ورزشی دیگر شرکت کرده باشید، در غیر این صورت به عضلات میانی شما آسیب وارد خواهد شد.
میزان تمرینات پا در ورزش تی آر ایکس کافی نیست، چرا که نیازمند توان بالایی است و ورزشکاران به زودی خسته می شوند و این را می توان یکی از مضرات ورزش تی آر ایکس دانست.
تی آر ایکس برای افرادی که درصد چربی بسیار بالایی دارند نمی تواند موثر باشد چرا که این افراد چابکی و سرعت لازم برای انجام تمرینات حرفه ای و سخت تی آر ایکس را ندارند در نتیجه در مورد چربی سوزی تی آر ایکس کمک چندانی به آنها نمی کند.
تی آر ایکس به تنهایی جای بدنسازی را نمی گیرد، اگر دوستدار بدنسازی و حجم دادن درشت به اندام خود هستید باید تمرینات تی آر ایکس را با وزنه ترکیب کنید یا در کنار تی آر ایکس به ورزش بدنسازی نیز بپردازید و برنامه غذایی و خواب مناسبی نیز داشته باشید.
تهیه بندهای تی آر ایکس برای انجام ورزش در منزل پر هزینه است اما هزینه ی آن در مقابل فواید آن که در ادامه گفته شده ناچیز است و این هزینه به عنوان یک سرمایه گذاری برای سلامت و زیبایی اندام شما محسوب می شود.


فواید تی آر ایکس چیست؟

فواید تی آر ایکس برای سلامت و زیبایی زیاد است همین مزایا موجب می شود تا این ورزش را به عنوان یک ورزش ایده آل برای خانم ها و آقایان دانست و در زیر ما مهم ترین فواد تی آر ایکس را شرح داده ایم:
مناسب برای افراد در سطوح مختلف: فرقی ندارد یک ورزشکار حرفه ای هستید یا می خواهید برای اولین بار با تی آر ایکس به اهداف خود برسید، تمرینات تی آر ایکس به گونه ای هستند که هر فرد با توجه به میزان توانایی، تجربه و نیاز می تواند با تغییر موقعیت بدنی میزان فشار بر روی عضلات بدن را زیاد یا کم کند.
تطبیق پذیری بندها: بندهای تی آر ایکس در هر محیطی قابل اتصال و استفاده هستند به این منظور می توان از آنها نه تنها در باشگاه حتی در منزل نیز استفاده کرد و حتی در تعطیلات. در این صورت از تمرینات ورزشی خود عقب نخواهید ماند.
تقویت عضلات بدن: قدرتی که در انجام تمرینات به خرج می دهید موجب تقویت عضلات بدن می شود و به مرور قوای بدنی شما نیز افزایش پیدا می کند این مورد از مهم ترین فواید ورزش تی آر ایکس به شمار می-آید.
تقویت کننده قلب: در هنگام انجام حرکات مختلف تی آر ایکس سرعت تغییر می کند همین موضوع افزایش ضربان قلب شده و تقویت عضله آن را به دنبال دارد.
فرم دهی بدن در زمان کوتاه: در ورزش تی آر ایکس تمامی عضلات بزرگ و کوچک بدن درگیر می شوند در نتیجه در زمان کوتاهی می توان فرم دلخواه را با انجام حرکات متنوع به بدن داد اگر دوست دارید در زمان کوتاهی به فرمدلخواه برسید ورزش تی آر ایسک را انتخاب کنید.
تاثیر موثر و ماندگار: اگر تمرینات را به طور منظم، درست، طبق قوای بدنی تان و متناسب با اهداف خود انجام دهید بدون شک شاهد تاثیرات موثر آن خواهید بود این تاثیرات در بازه زمانی طولانی ماندگار هستند.
ورزشی کم آسیب: اگر شما تمرینات را به طور درست انجام دهید بدون شک تی آر ایکس را می توان جزو ورزش هایی دانست که کم ترین آسیب را به بدن وارد می کنند، دانست.
افزایش چابکی و سرعت: تقویت حجم عضلات، تقویت قلب، چربی سوزی در ورزش تی آر ایکس موجب افزایش سرعت و چابکی در فرد نیز می شود و این برای دوندگان بسیار خوب است.
تنوع حرکات ورزش های مختلف: طناب های تی آر ایکس به شما امکان انجام حرکت های رشته های ورزشی دیگر را نیز می دهند و می توان با تی آر ایکس چندین ورزش را انجام داد.
از دیگر فواید تی آر ایکس می توان به افزایش سوخت و ساز بدن که کمک بسیاری به کاهش وزن دارد همچنین و افزایش استقامت و تعادل اشاره داشت.


حرکات تی ار ایکس به چه صورت است؟


• حرکات تی ار ایکس برای بازو

شما می توانید جلو بازو و پشت بازو خود را در این حرکات درگیر کنید، برای تقویت عضلات دوسر بازو، دسته های طناب را گرفته و بدن خود را به صورت شیب دار به سمت عقب متمایل کنید، آرنج ها را خم کنید و سپس بدن خود را بالا بکشید.

• حرکات تی ار ایکس برای بالاتنه

انجام حرکاتی همچون پوش آپ (شنا)، پرس سینه، حرکت قایقی (row برعکس)، پرس پشت بازو، حرکت row، حرکت row سه جهته و حرکت alligator جزو حرکت هایی هستند که هر کدام می تواند بخش هایی از نقاط مختلف بالاتنه نظیر شکم، سرشانه، بازوها، سینه وعضلات پشت را درگیر و تقویت کنند.

• حرکات تی ار ایکس برای پایین تنه

برای ساختن عضلات پایین تنه حرکات اسکات الزامی است این حرکات عضلات شکم، چهار سر ران، سرین و همسترینگ را درگیر می کند و حرکت لانچ نیز برای عضلات پا بسیار مفید است.
حرکت کوهنورد معکوس TRX یکی دیگر از حرکاتی است که عضلات خم کننده های لگن، چهار سر ران و همسترینگ و هم چنین بر عضلات بالاتنه نظیر عضلات سه سر بازویی و شکم نیز تاثیر می گذارد، حرکت کوهنور معکوس به این شکل انجام می شود رو به بالا بر روی زمین قرار گرفته در حالی که کف دستان تان را بر روی زمین گذاشته اید پاشنه پاها را داخل دسته تسمه های TRX قرار دهید و سپس بدن را از سطح زمین جدا کرده و تلاش کنید تا بدنتان در یک خط مستقیم قرار بگیرد و پای چپ خود را به سمت سینه آورده و بدون توقف پای چپ را به وضعیت اول برگردانید و همین حرکت را برای پای راست انجام دهید و همین حرکات را تکرار کنید.

حرکات تی ار ایکس برای سرشانه

حرکت پرس سینه ایستاده، حرکت قایقی تک دست، حرکت شنای سوئدی و حرکت قایقی تی آر ایکس از آن دسته از حرکت هایی هستند که اگر به صورت صحیح انجام شوند عضلات سر شانه را درگیر می کنند و موجب تقویت آن می شوند.

حرکات تی ار ایکس به چه صورت است؟

مزایا و هدف ورزش تی آر ایکس چیست؟


تی آر ایکس یک ورزش تمرینی است که برای ایجاد قدرت، تعدل، انعطاف پذیری و هماهنگی از جاذبه ی زمین و وزن بدن استفاده می کند و توسط این دو ابزار کل اعضای بدن فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و هیچ نیازی به دستگاه و دمبل ندارد، از این رو برای آن دسته از افرادی که قصد دارند توده های چربی خود را از دست دهند و قدرت بدنی و استقامت بدنی شان را بالا ببرند ورزش TRX بهترین انتخاب برای آنها می-باشد.
کسانی که با ورزش TRX آشنایی و سابقه انجام آن را دارند معتقد هستند که تحرک و استحکام یا همان ثبات بدن از طریق تی آر ایکس افزایش پیدا می کند و همچنین مزایای بسیار دیگری چون افزایش نتایج متابولیسم، عضله سازی کوچک، افزایش تعادل، افزایش دامنه حرکتی و افزایش قدرت بدنی را با خود به همراه دارد که همین مزایا اهداف ورزش تی آر ایکس هستند.
افرادی که به ورزش_های یوگای قدرتی و پیلاتس علاقه دارند بی شک با تی آر ایکس نیز ارتباط خوبی برقرار خواهند کرد و آن را می پسندند چرا که تمامی این ورزش ها با هم همگرایی داشته و در یک خانواده قرار می گیرند و اکثر حرکاتی که در یوگا و پیلاتس تمرین داده می شوند می توان در TRX نیز انجام داد.
برای دوچرخه سواران، دونده_ها و هر ورزشکاری که قصد افزایش استقامت و پایداری بدن خود را دارد به جرات می توان گفت که ورزش تی آر ایکس بسیار مفید و کارا است.
از دیگر مزایای ورزش TRX این است که هیچ محدودیتی سنی در این ورزش وجود ندارد و هر فرد با هر سن، جنسیت و با هر میزان آمادگی جسمانی می تواند شروع به انجام تمرینات کند. البته توصیه می کنیم که افراد مبتدی از تمرینات سبک شروع کنند تا قدرت و آمادگی جسمانی خود را برای انجام تمرینات سخت تر بالا ببرند.


تمرینات تی آر ایکس برای لاغری به چه صورت است؟

مصرف انرژی تمرینات TRX نسبت به دیگر ورزش ها بالاتر است و در گروه ورزش های هوازی قرار می-گیرد، در واقع این ورزش در صورت افزایش شدت و قدرت حرکات منجر به افزایش ضربان قلب و در نتیجه چربی سوزی و کاهش وزن را با خود به همراه دارد البته باید حرکات تحت نظر مربی با سابقه و همچنین رعایت برنامه غذایی خاص انجام شود تا شما شاهد تاثیرات تی آر ایکس و لاغری در اندام خود باشید.
میزان کالری‌سوزی به دلیل آویزان شدن فرد از بند و حفظ تعادل بین‌ ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در ساعت است البته گفتنی است که با یادگیری و انجام اصولی حرکات ورزش تی آر ایکس در کمترین زمان علاوه بر کسب آمادگی جسمانی فوق‌العاده می توان کاهش وزن را به صورت چشمگیری مشاهده کرد.
سوالی که ذهن بیشتر افرادی که اضافه دارند را به خود مشغول می کند این است که با انجام حرکات تی آر ایکس چند کیلو میتوان کاهش وزن داشت؟ باید بگوییم که میزان لاغری با تی آر ایکس برای هر فرد متناسب با شرایط ژنتیکی و میزان تلاشی است که می کند و بسته به میزان تمرینات پر فشار و ترکیب آن با هوازی در ماه حدود 2 تا 5 کیلوگرم می باشد.


تی آر ایکس چه کمکی به تناسب اندام و سلامتی شما می کند؟


با انجام تمرینات تی آر ایکس به صورت درست و مستمر شاهد کمتر شدن میزان چربی در ناحیه کمر، پهلو، شکم، داخل و خارج ران، بازو و دیگر اندام‌ ها خواهید بود و هم چنین این ناحیه ها سفت تر می شوند و این به معنای رسیدن به تناسب اندام است.
تی آر ایکس ورزشی است که نه تنها ماهیچه‌هایتان را درگیر می کند و زیبایی و تناسب اندام را به شما می-بخشد بلکه اندام‌های مختلف بدن‌تان را نیز مورد نشانه قرار می دهد و همزمان با آن ضربان قلب‌تان را نیز بالا می برد از این رو تمرینات TRX برای تقویت نیرو و قلب و سلامتی شما بسیار موثر است.
به طور کلی می توان گفت که ورزش های هوازی و تمرینات قدرتی تی آر ایکس برای کاهش وزن، کنترل فشار خون و کلسترول های مضر بسیار مفید بوده و علاوه بر تناسب و زیبایی اندام باعث کاهش ابتلا به بیماری های قلبی و فشار خوش در فرد می شود.

تی آر ایکس چه کمکی به تناسب اندام و سلامتی شما می کند؟

شدت سختی ورزش تی‌ آر‌ ایکس چقدر است؟

شما با این ورزش می توانید عضلات ریز و درشت بدنتان نظیر دست، پا، پشت، زیر بغل، شکم، باسن، داخل و خارج پا، شانه، عضله ی دوقلو ... را قوی کنید ولی برای انجام حرکات پیشرفته و سخت تی آر ایکس به شما پیشنهاد می کنیم که زیر نظر مربی، آموزش دیده و انجام دهید چرا که در صورت انجام غیر اصولی این حرکات دچار آسیب های عضلاتی و مفصلی خواهید شد.
در صورتی که شدید ترین تمرینات TRX را انجام دهید به دلیل اینکه نیروی زیادی به بدنتان وارد می شود بی شک عرق خواهید کرد. شدت و نوع حرکات ورزشی شما به هدف تان از انجام ورزش تی آر ایکس بستگی دارد طبیعتا اگر به دنبال چربی سوزی هستید باید حرکاتی را انجام دهید که شدت ضربان قلبتان را بالا ببرد و با افزایش متابولیسم باعث چربی سوزی شود.


آیا تمرینات تی آر ایکس به کمر آسیب می زند؟ (تی آر ایکس و دیسک کمر)

جواب این سوال نه است. در واقع TRX یک ورزش معلق است و شاید این خبر برای افرادی که دارای دیسک کمر هستند چندان خوشایند نباشد. ولی این به معنای محرومیت از این ورزش نیست بلکه تمرینات هسته مرکزی بدن با کمک تی آر ایکس کمک شایانی به رفع آسیب های کمری و لگن می کند، حتی بهتر از روش های سنتی.
بسیاری از افرادی که دچار دیسک کمر هستند بی شک شیفته ورزش تی آر ایکس می شوند به دلیل اینکه سازگاری بسیاری با بدن داشته و هم چنین آسیب های کمتری را نسبت به سایر ورزش ها دارد ولی باید گفت در صورتی تی آر ایکس در کاهش دیسک کمر کمک کننده هست که سطح فعالیت و تمرینات شخص حتما تحت نظر پزشک ورزشی صورت گیرد به دلیل اینکه این ورزش به کمر و شکم نیرو و فشار زیادی را وارد می کند.


آیا تمرینات تی آر ایکس به گردن آسیب می زند؟ (تی آر ایکس و دیسک گردن)

شاید جالب باشد بدانید که بسیاری از تمرینات تی آر ایکس در کلینیک‌های تخصصی ورزشی استفاده می-شود و بسیار کاربرد دارد. برخی بر این باورند که برخی از تمرینات تی آر ایکس برای رفع گرفتگی عضلات و مفاصل بسیار مفید است.
ولی کسانی که دارای سابقه‌ آسیب‌های مفصلی و یا دیسک گردن هستند باید از تمرینات بسیار سبک تی آر ایکس شروع کنند و در صورت مشاهده درد زیاد در ناحیه گردن سریع انجام تمرینات را متوقف کنند.
لازم به ذکر است انجام سرخود و غیر‌اصولی تمرینات TRX برای کسانی که دارای دیسک گردن هستند به هیچ وجه توصیه نمی شود و باید شدت و نوع حرکات براساس نظر پزشک انجام شود.


نظرات
امتیاز شما به این مطلب :