تلویزیون OLED یا تلویزیون QLED برای خرید مناسب ترهستند؟

معرفی به دوستان اشتراک گذاری

چند سالی است که شرکت های بزرگ سازنده تلویزیون از دو تکنولوژی OLED و QLED در ساخت صفحه نمایش های خود بهره می برند

امروزه در بازار انواع و اقسام تلویزیون ها با قیمت و فناوری مختلف وجود دارد. با توجه به امکانات و سایر ویژگی ها قیمت تلویزیون متفاوت میشود، قیمت تلویزیون ال جی، قیمت تلویزیون سامسونگ، قیمت تلویزیون تی سی ال، قیمت تلویزیون جی پلاس، قیمت تلویزیون ایکس ویژن، قیمت تلویزیون اسنوا و ... همین تنوع مدل انتخاب برای شما را سخت می کند. چند سالی است که شرکت های بزرگ سازنده تلویزیون از دو تکنولوژی OLED و QLED در ساخت صفحه نمایش های خود بهره می برند در هنگام خرید این سوال برای بسیاری از شما پیش می آید که تلویزیون QLED بخریم یا تلویزیون OLED؟ ما در این مقاله از اسک شما را با این دو تکنولوژی آشنا کرده ایم تا ضمن پاسخگویی به این سوال انتخابی ایده آل و مناسب داشته باشید پس با ما همراه باشید.

آشنایی با تکنولوژی QLED


این تکنولوژی توسط شرکت سامسونگ طراحی و به دنیا معرفی شد اما این تکنولوژی در واقع همان LED های قبلی در نسل جدید هستند که به فناوری کوانتوم دات یا نقاط کوانتومی مجهز شده اند این فناوری میزان روشنایی بالاتر و عمق سیاهی بیشتری در نمایش تصاویر ایجاد می کند. در واقع فناوری کوانتوم همانند یک لایه و یا فیلتر بین نور پس زمینه و پنل LED قرار گرفته و عمل می کند و برای ایجاد نورهای رنگی از نور پس زمینه بهره می گیرد در نتیجه شاهد تصاویری با رنگ های خالص و روشن تر خواهید بود. البته همین موضوع موجب افزایش ضخامت در تلویزیون های QLED سامسونگ نسبت به تلویزیون های OLED شده است.


جالب است بدانید که این فناوری یک تکنولوژی جدیدی نیست و خود برند سامسونگ در ساخت تلویزیون های SUCH خود از فناوری ذرات کوانتوم بهره می برده است اما تفاوت تلویزیون های QLED سامسونگ استفاده از نانوکریستال‌های زینک سلنیوم می باشد.

آشنایی با تکنولوژی OLED


در حال حاضر در بازار تنها، تلویزیون های OLED ال جی و تلویزیون های OLED سونی وجود دارد. در فناوری OLED از لامپ های کوچک LED که هر لامپ یک پیکسل از صفحه است استفاده شده این لامپ ها وقتی الکتریسیته را دریافت کردند نورهای رنگی را از خود ساطع می کنند و در مورد رنگ های سیاه نیز این لامپ ها در محل رنگ یا همان پیکسل سیاه خاموش می شوند. در واقع این فناوری از هیچ واسطه ای استفاده نمی کند در نتیجه میزان ضخامت در تلویزیون های OLED پایین بوده و به حد 4 تا 9 میلی متر می رسد.
تا به اینجا در مورد این دو تکنولوژی اطلاعات مختصری کسب کردید نوبت به آن رسیده تا به بیان مزایا و معایب و برتری تکنولوژی OLED و

تکنولوژیQLED نسبت به یکدیگر بپردازیم تا بدانید که تلویزیون QLED بهتر است یا تلویزیون OLED؟

تلویزیون OLED یا تلویزیون QLED؟


میزان عمق تاریکی: میزان کنتراست بالا بی شک به عمق بالا بودن رنگ سیاه در تصاویر بستگی دارد.تلویزیون های OLED از آنجا که توانایی ایجاد تاریکی مطلق را دارند بی شک در رقابت میزان عمق رنگ سیاه برنده خواهند بود.


میزان روشنایی و حجم رنگ : تلویزیون های QLED از لحاظ میزان روشنایی و تولید حجم نور برتری قابل ملاحضه ای دارند و برای نمایش محتوای HDR گزینه ی ایده آل و مناسب تری تلقی شوند. از آنجا که در این تلویزیون ها ماکزیمم روشنایی بالا است بی شک تماشای فیلم در روز و شرایط نوری بالا، QLED برتری بیشتری نسبت به OLED دارد.


طیف رنگی: در این موضع فناوری QLED با مجهز بودن به ذرات کوانتومی حرف اول را در بازار میزند. سامسونگ ادعا دارد این تلویزیون ها تصاویر را با طیف رنگی 100 درصدی به نمایش در می آورند.


عملکرد پاسخگویی : از لحاظ عملکرد OLED نسبت QLED بهتر عمل می کنند، OLED با ریسپانس تایم کمتر به عنوان برترین تکنولوژی از لحاظ میزان تایم پاسخگویی معرفی شده است. از این رو برای دیدن فیلم های اکشن، تخصصی و مسابقات گزینه ی بهتری برای شما خواهند بود.


زاویه دید: در این موضع نیز OLED ها بهتر عمل می کنند و زاویه دید گسترده تری دارند. در تلویزیون های QLED شما هر چه از مرکز دید زاویه دورتری می شوید شاهد کم شدن دقت رنگ و کنتراست هستید.


در مورد میزان مصرف انرژی باید گفت که OLED ها میزان مصرف کم تری حدود 20 درصد نسبت به رقیب خود دارد و طبق توضیحات قبلی ضخامت صفحه نمایش در این تلویزیون ها کمتر است و در نتیجه وزن پایین تری نیز دارند.


اگر می خواهید یک تلویزیون با طول عمر بالا داشته باشید بدون نگرانی به سراغ خرید تلویزیون QLED سامسونگ بروید از طرفی تنوع سایز صفحه نمایش در QLED ها بالاتر است و حتی مدل هایی با سایر 100 اینچ نیز در بازار وجود دارد اما افراد کمی به این سایز تلویزیون احتیاج پیدا می کنند.


شما با توجه به نیاز و سلیقه می توانید یکی از این دو فناوری را انتخاب کنید اما باید گفت که مهم ترین ویژگی QLED روشنایی خیره‌کننده‌ی آن است و در نهایت OLED ها برنده این رقابت هستند.


اخبار مرتبط
نظرات
امتیاز شما به این مطلب :