خدمات شرکت های ISP

شرکت های ISP

امروزه اینترنت یکی از مهم ترین شبکه های جهانی به شمار می آید و می توان آن را بزرگترین سامانه ارتباطی دانست که به مرور بزرگتر شده و استفاده و کاربردهای گوناگونی برای افراد مختلف در هر زمینه ای دارد. متصل شدن به اینترنت روزانه توسط میلیون ها نفر در جهان انجام می شود و اما اتصال به اینترنت چگونه است و توسط چه شرکت هایی انجام می شود؟ در اینجا به شرح آن پرداخته ایم.
 ISP مخفف کلمه ی (Internet Service Provider) می باشد که به معنی ارائه دهنده خدمات اینترنت است. که مربوط به سازمان و شرکتی است که این خدمات را به کاربران ارائه می دهد. شرکت ISP به شرکت هایی گفته می شود که خدمات اینترنتی ارائه می دهند در واقع این شرکت ها با دریافت هزینه ای از کاربر واسطه ای برای ارتباط بر قرار کردن کاربر با دنیای بزرگ اینترنت هستند. خدمات ارائه شده توسط این شرکت ها تنها به اتصال به اینترنت محدود نمی شود و خدماتی از قبیل میزبانی وب، نگهداری و پشتیبانی از سرویس دهندگان وب ،  ثبت دامنه‌های اینترنتی، خدمات ایمیل ، طراحی وب سایت  و ... را نیز انجام می‌دهند. ISP ها ممکن است خود متصل به ISP دیگری باشند و در کل بر اساس سلسه مراتب، ISP ها را می توان به سه نوع محلی (Local)، منطقه‌ای (Regional) و جهانی (World) تقسیم کرد.

انواع راه های ارتباطی به اینترنت توسط ISP:

کاربران با استفاده از انواع اشتراک و راه های ارتباطی ارائه شده توسط شرکت های ISP ،  با سرعت های متفاوت به اینترنت متصل می شوند. این راه های ارتباطی از قبیل:
۱- خطوط تلفن (Dial Up) که با داشتن یک نام کاربری و رمز عبور توسط یک خط تلفن با کامپیوتر و مودم داخلیش به اینترنت متصل می شوید که همه با آن آشنایی دارید. در واقع در این روش به وسیله ی شماره گیری تلفن به ISP متصل می شوید.
۲- خطوط اینترنت اختصاصی (DSL) یکی دیگر از راه های ارتباطی به اینترنت است که شامل ADSL (اتصال به وسیله ی یک خط تلفن بدون شماره گیری) و HDSL ( اتصال به وسیله ی یك خط اختصاصی  (Leased Line)  به ISP انجام می شود.
۳- اتصال بی‌سیم (Wireles) در این روش همانطور که از نامش پیداست اتصال به اینترنت بدون هیچ سیمی انجام می شود.
۴- ماهواره (Satellite)، ماهواره هایی در هوا وجود دارند که با سرعت زمین در حال حرکت می باشند. در  این نوع اتصال از طریق داشتن لوازم جانبی و یک آنتن ماهواره مهیا می شود.

۵- فیبر نوری (Fiber Optic) یکی از راه های پرسرعت به اینترنت اتصال از طریق فیبر نوری می باشد که دارای سرعت بالای 100 Mbps و 1 Gbps است.

شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی داخلی:

در اینجا لیستی از شرکت های ارائه دهنده ی خدمات اینترنتی را آورده ایم که البته تعداد این شرکت ها در مقابل شرکت های خارجی بسیار کم است این شرکت ها عبارتند از:
شاتل (شرکت آریا رسانا تدبیر)
صبانت ( شرکت نداگستر صبا)
پارس آنلاین
مبین نت و ...

نمایش بیشتر