خدمات برنامه نویسی

برنامه نویسی

برنامه نویسی یک زبان کامپیوتری است که به مجموعه ای از دستورات و کدها گفته می شود که برای یک ماشین نافهم (رایانه) نوشته می شود و به آن می گوید که چه کاری را انجام دهد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و فناوری، برنامه نویسی یکی از مهم ترین مهارت های ضروری برای دانشجویان رشته های مهندسی، کامپیوتر و سایر رشته های مرتبط است. تقریبا زبان های برنامه نویسی به دو دسته تقسیم می شوند :

۱- زبان برنامه نویسی دسکتاپ، این زبان مناسب برای اجرا در سیستم عامل های مختلف است. و می توان با استفاده از این زبان انواع نرم افزارهای کاربردی، نرم افزارهای چندرسانه ای، اتوماسیون اداری، ماشین حساب و هر برنامه ای که بتوان بر روی رایانه شخصی اجرا کرد را طراحی و تولید کرد. بیسیک، دلفی، جاوا، ویژوال سی / سی پلاس ،ویژوال بیسیک. نت، ویژوال فاکس پرو،Microsoft .NET،#C،Visual C# .NET و پرل جزو زبان های برنامه نویسی تحت دسکتاپ هستند.

۲- زبان برنامه نویسی تحت وب، به منظور طراحی و تولید انواع وب سایت های پویا و ثابت، شبکه های اجتماعی، فروشگاه های آنلاین، نرم افزارهای تحت وب مورد استفاده قرار می گیرند. زبان برنامه نویسی تحت وب خود به دو دسته تقسیم می شود که در ادامه به توضیح آن می پردازیم.

ثابت (Static): سایت هایی که با این زبان طراحی می شوند ثابت هستند و نمی توان تغییراتی بر روی آن انجام داد. سرعت بالای لود (load)، سئوی خوب، قیمت ارزان  طراحی و امنیت از مزیت های این نوع زبان است. در صفحه های وب استاتیک، پنل مدیریت نداریم و نمی توان مطالب را به روز رسانی کرد یا پست جدید گذاشت و این کار را باید طراح سایت انجام دهد. سایت های استاتیک معمولا با یکی از این زبان های برنامه نویسی نوشته می شوند.

HTML, CSS or bootstrap CSS library and JavaScript or JQuery JavaScript library

پویا (Dynamic): سایت های پویا یا دینامیک معمولا با یک زبان برنامه نویسی تحت سرور تولید و طراحی می شوند. دارای پنل مدیریت هستند و به آسانی به روز رسانی می شوند انعطاف و کارایی بالایی دارند و به آسانی تبدیل به سایت واکنش گرا می شوند و کاربر می تواند به سرعت بین صفحات حرکت کند . از معایب زبان برنامه نویسی تحت وب پویا قیمت بالای طراحی برای کسب و کارهای مجازی کوچک ، طولانی بودن پروسه طراحی، نیازمند مراقبت در مورد خط مشی امنیتی و گلوگاههای امنیتی را می توان نام برد. سایت های دینامیک معمولا با یکی از این زبان های برنامه نویسی زیر نوشته می شوند.

PHP, ASP/ASP.NET, JSP, Django (Python web framework), Ruby on Rails (Ruby web framework) or ColdFusion

 به همراه اتصال به یک بانک اطلاعاتی نظیر :

MySQL, Oracle, MS SQL SERVER, IBM DB2, PostgreSQL, SQLite, …

برنامه نویس کیست

برنامه نویس رایانه دستورالعمل هایی را در قالب کد با استفاده از یک زبان برنامه نویسی می نویسد و آن را آزمایش و عیب یابی می کند. از طریق این کدها به رایانه می گوید که از کدام قسمت ورودی ها و اطلاعات لازم را بگیرند و چه پردازش و عملیاتی بر روی آنها انجام دهند تا خروجی مورد نظر را به نمایش دربیاورد. به مجموعه این دستورالعمل ها و کدها، زبان می گویند. یک برنامه نویس خوب و قابل باید درک درستی با مفاهیم برنامه نویسی نظیر طراحی و تحلیل الگوریتم و فلوچارت داشته باشد و بهترین الگوریتم و ساختمان داده را برای کدنویسی خود انتخاب کند.

نمایش بیشتر